Yaratıcı Facebook Timeline Fotoğrafları Oluşturma rehberi.

Fecebook a yeni eklenen Timeline Özelliği sayesinde neredeyse yaptığınız her hareket bir zaman tüneli gibi timeline’da sergileniyor, birçok insan timeline dan memnunken bir okadarı da memnun değil. Timeline in getirdiği yeniliklerden biride kapak fotoğrafı, bu sayede profilinize iki adet fotoğraf yükeyebiliyorsunuz. Yapacağımız çalışmayla bu iki fotoğrafı sanki tek bir fotoğrafmış gibi facebook sayfamızda yayınlayabiliriz nasıl mı ?

Timeline da iki adet fotoğraf kullanımı ile yaratıcılığın kapılarıda aralanmış oluyor. Profilinize özel fotoğraf uygulamaları ile profilinize orjinal bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bunu kolayca yapabilmeniz için bir Fotoğraf şablonu hazırladık azıcık Photoshop bilgisi ve bu şablon sayesinde bunu kolayca yapabileceksiniz.

Hazırladığımız Facebook Timeline Şablonunu indirmek için BURAYA TIKLAYIN !


NOT: Photoshop şablonunu kullanmanız için temel Photoshop bilgisine sahip olmanız gerekmektedir aksi halde tasarımı yapmakta zorlanabilirsiniz. Bu şablon yapacağınız tasarımı facebook’a uyumlu hale getirmeyi kolaylaştırmak için hazırlanmıştır.

VİDEO ANLATIM İÇİN BURAYA TIKLAYIN


İndirdiğiniz şablonu Photoshop ile açın( cs4 ve üstü tavsiye edilir) , Açılan dosyada üç bölüm var ;

1 - Profil fotoğrafı kenarlığı

2 - Kapak Fotoğrafı

3- Kullanıcı Adı


1- Profil Fotoğrafı kenarlığı profil fotoğrafınızı yüklediğinizde otomatik olarak facebook tarafından oluşturulan bir kenarlık.bu kenarlığın aynısı şablon içinde de mevcut böylece yüklendiğinde profil fotoğrafınızın nasıl görüneceğini  görebilirsiniz.

2- Kapak fotoğrafı oluşturacağınız tasarımın adeta bel kemiği niteliğinde çünkü tüm tasarımı kapak fotoğrafı üzerinde yapıp içinden profil fotoğrafı için bir bölüm kesip kullanacağız.

3- Kullanıcı adı bölümü de kullanıcı adınızın tam olarak nerede yazılacağını önceden görmeniz için oluşturulmuş bir bölüm

Fotoğraf tasarımı :

Kapak fotoğrafını tasarlarken şablonun çözünürlüğüne sadık kalın (851x373 px) çünkü bu çözünürlüğün dışına çıkarsanız facebook otomatik boyutlandırma uygulayarak fotoğrafın tasarladığınız gibi görünmemesine sebep olabilir.

Tasarımınızı yaparken ister 851x373 piksel çözünürlünde boş bir belge ile çalışın isterseniz daha yüksek bir çözünürlüğü şablon içine ekleyerek gerekli boyutlandırma işlemlerini şablon içinde yapın, daha sonra yaptığınız tasarımı şablon içindeki ” Kapak fotoğrafınız ile değiştirin ”  katmanı ( layer ) ile değiştirin.

şablon içindeki isim ve profil kenarlıkları size fotoğrafın yüklendikten sonra hangi kısımlarının kapanacağı konusunda referans olacaktır. Tasarımınızı yaparken profil fotoğrafı ile kapak fotoğrafının bir biri ile olan etkileşimini mümkün oldukça artırın. hatta bunun için özel fotoğraflar çekip tasarımda bu çekimleri kullanabilirsiniz.

Kendi Facebook time line fotoğrafımın yüklemeden önceki hali

Tasarımı bitirdikten sonra Katmanlar bölümündeki ” kullanıcı adı Alanı ” ve  ” Profil Fotoğrafı kenarlığı ” Katmanını yanında ki göz işaretine basarak görünmez hale getirin ve Fotoğrafı JPEG Formatında kaydedin. kapak fotoğrafı hazır.

Profil Fotoğrafı Oluşturma

Yaptığımız tasarımda kapak fotoğrafı ve profil fotoğrafı tek fotoğraf  gibi görüneceği için profil fotoğrafını da kapak fotoğrafı içinden kesip ayrıca yükleyeceğiz. burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Facebook profil fotoğrafı için 160x160 px çözünürlükte bir alan ayırmış fakat yükleme yaparken minimum yükleme çözünürlüğü olarak 180x180 px alt sınırı var bunuda ilave bir işlemle çözeceğiz.

Oluşturduğunuz tasarımda profil fotoğrafı kısmına yakşararak kenarlıkların içinde kalan yeri ” Crop ” aracını kullanrak kesin. eğer doğru alanı seçtiyseniz elinizde 160x160 çözünürlükte kare bir profil fotoğrafı kalacaktır. File » image size yolunu izleyerek 160x160 yazan resim boyutunu 180x180 olarak değiştirin ve profil fotoğrafınızı kaydedin.

Fotoğrafları Yükleme :


Önce Kapak Fotoğrafı için kapak fotoğrafı üzerindeki  Kapağı değiştir başlığına tıklayın

ve fotoğraf yükle seceneğini seçerek hazırladığınız kapak fotoğrafını yükleyin. daha sonra aynı işlemi profil fotoğrafınız için uygulayın hepsi bu.

Size fikir vermesi için Bu yöntemle hazırlanmış yaratıcı timeline fotoğraflarından bir kaçını sizin için seçtik iyi seyirler.

Notes

  1. sofulu099 bunu kurcalamabozarsin kullanıcısından yeniden blogladı
  2. kurcalamabozarsin bunu gönderdi
Top of Page